Gloria Progresul Bistriţa, învinsă de Sighetu Marmaţiei şi de insolvenţă

FC Gloria Progresul Bistriţa este aproape de desfiinţare, problemele financiare fiind mai mult decât acute. Normal, acest lucru se vede şi în jocul echipei, care tot pierde, pierde puncte şi în Liga a III-a, unde s-a autoexilat, în ideea că va fi un nou proiect susţinut şi de autorităţile locale. Dar banii nu au mai venit, iar cu jucători neplătiţi de un an nici nu poţi să ai pretenţii.

În acest context, Gloria a „înfrânt” în etapa de sâmbătă, fiind învinsă acasă de Sighetu Marmaţiei.

Brumă a deschis scorul pentru Gloria în minutul 12, însă Sighetu a egalat în minutul 25 prin Marius Pistol. Golul victoriei oaspeţilor a fost marcat în minutul 49 de Gabriel Roatiş.
În acest meci, Coroian a folosit 11-le de start: R. Pop - Budăcan, Sg. Costin, Hlinca, B. Dobrea - Fl. Alexandru, Ţegle, Jarda, O. Bucur - Al. Pop, Brumă. Au intrat pe parcurs: Fizeşan, Cilean şi Colţa.

După patru etape, Gloria este pe locul 11, cu doar 3 puncte, golaveraj 5-5. Dacă nu moare între timp, în etapa următoare este programat meciul cu Industria Galda.