Frații Robert și Alexandru Tomoroga și Maria Hangan, de la Mureșenii Bârgăului, pe podium la cursele nocturne de alergare de la Vatra Dornei

Frații Tomoroga Robert Gabriel și Tomoroga Alexandru Sebastian, alături de Maria Hangan, sunt copiii premiați de la de la Școala Gimnazială Tiha Bârgăului, structura Școala Gimnazială Mureșenii Bârgăului, la cursele nocturne de alergare Kids Night Run, Night Run 5,6 kilometri și Night Run 11,2 kilometri, care au avut loc la Vatra Dornei, în cadrul evenimentului mai amplu prilejuit de Campionatul Balcanic de Cyclo-Cross, organizat de Asociația Club Sportiv A Pedal Forward.
"Frații Tomoroga pot fi considerați mici rămurele. Mici rămurele pe un frumos trunchi cu ramuri verzi, numit ALERGARE. Robert Gabriel, elev în clasa a VIII-a, a alergat la cursa de 11,2 kilometri și a obținut locul II la categoria 15-18 ani băieți, fiind premiat de organizatori cu suma de 350 lei. Alexandru Sebastian, elev în clasa a VII-a, a alergat la cursa de 5,6 kilometri și a obținut locul II la categoria băieți 15-18 ani, fiind premiat de organizatori cu suma de 200 lei. La cursa Kids Night Run a alergat și eleva Hangan Maria, tot de la structura Școala Gimnazială Mureșenii-Bârgăului a Școlii Gimnaziale Tiha-Bârgăului, și a obținut locul II la categoria fete 9-10 ani. Felicitări copiilor! ", a transmis prof. Ștefan Sălăgean despre foștii săi elevi.
Premiile au fost acordate de către Dorna Medical, iar transportul elevilor a fost asigurat de Primăria Tiha Bârgăului.
Prof. Ștefan Sălăgean ne-a precizat că cei doi frați Tomoroga de la Mureșenii-Bârgăului  au formată deja o condiție fizică bună sau foarte bună,  mai ales Robert Gabriel,  pentru că anul trecut au participat alături de profesorul lor la multe competiții prin țară și au concurat alături de adulți.
De exemplu,  Robert a alergat, în 30 septembrie 2023, Maraton Piatra Craiului (40 km), probabil cel mai greu din România, și a terminat cursa în 6 ore și 50 minute.