EHF European League. Egal pentru Gloria 2018 BN în partida cu Neptunes Nantes, 19-19!

CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a terminat la egalitate partida cu Neptunes Nantes, în grupa C din EHF European League, în fața unui public numeros și inimos. La finalul meciului, tabela a arătat 19-19. La pauză fetele noastre au condus 11-9, după ce au avut și un avans de cinci goluri. În repriza a doua, după ce am fost egalați, am reușit să marcăm doar după 3 minute, iar în minutul 43 preluat din nou conducerea, având trei goluri peste adversare. Ultimele opt minute au fost dramatice, mai ales că echipa oaspete, la 19-19, a avut și ultimul atac pentru 11 secunde.
Cea mai bună jucătoare a Gloriei putem spune că a fost Renata De Arruda cu 17 intervenții salvatoare din 35 aruncări, procentaj de 48.57%.
Au înscris pentru CS Gloria 2018 BN:Bianca Bazaliu - 5, Cristina Laslo - 4 , Gnonsiane Niombla - 3, Elena Dincă - 2, Sayna Mbengue - 2 , Tamires Morena Frossard de Araujo - 1, Sonia Seraficeanu - 1, Ida Marie Moesgaard Dahl - 1, Nina Bulatovic - 1.
Punctul obținut este important pentru calificarea în sferturile de finală. Echipa noastră rămâne pe poziția a II-a, la egalitate cu liderul la golaveraj Neptunes Nantes.
Gloria a avut 45 de aruncări, materializate în 19 goluri, cu o singură lovitură de la 7 m.

***
În Liga Florilor, următoarea partidă este programată miercuri, 24 ianuarie, în deplasare, cu CSM Târgu Jiu.