CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud a câştigat, în fața suporterilor, derby-ul cu Dunărea Brăila

CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud a învins, joi după-amiaza, în fața unei săli arhipline, pe HC Dunărea Brăila cu scorul de 27-24 (13-11), în derby-ul etapei a 23-a a Ligii Florilor MOL. Cu excepția primelor minute ale primei reprize, când s-a mers la egalitate, echipa noastră a fost la cârma jocului, obținând victoria.
Cristina Laslo a marcat 6 goluri pentru Gloria, iar Gnonsiane Niombla şi Nina Bulatovic au înscris câte 5 goluri. Au mai înscris Seynabou Mbengue Rodriguez - 2, Sonia Seraficeanu - 2, Laura Ioana Pristavita - 2, Nicoleta Dincă - 2, Paula Posavec - 1, Ida Dahl - 1, Tamires Morena De Araujo Frossard - 1.
Portarul Renata Lais De Arruda a avut 10 intervenţii din 30 de aruncări, procentaj 33%, iar Anastasja Babovic - 1/5, procentaj de 20%.Cele mai bune marcatoare de la De la Dunărea Brăila, cele mai bune marcatoare au fost Katarina Jezic (5 goluri) şi Francielle Gomes da Rocha (4).
CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud şi HC Dunărea Brăila se vor întâlni, în 11 mai, în semifinalele EHF European League, la Graz.
Echipa noastră este pelocul 3 în Liga Națională feminină, cu 57 de puncte, iar marți, 7 mai, joacă în deplasare cu Corona Brașov. Acasă, fetele noastre vor mai juca în 18 mai, cu Știința București.