Bistrița, din nou pe podium! Teodora Matean, premiul al treilea la Festivalul-Concurs de muzică folk "Mediaş-Cetate Seculară"

Festivalul-Concurs "Mediaş-Cetate Seculară", cel mai vechi festival-concurs de muzică folk din România, ajuns la ediția cu numărul 38, a avut loc la finalul săptămânii. Bistrița a fost din nou pe podium. Nicoleta Teodora Matean, elevă a Liceului cu Program Sportiv, în clasa a 10-a, a ocupat locul al treilea. De asemenea, Maria Matean a primit premiu din partea Asociației Mediaș- Cetate seculară.
În cadrul concursului au fost 13 concurenți, atât grupuri cât și single. Concursul a fost extrem de strâns din prisma calități concurenților prezenți, lucru care demonstrează faptul că tinerii de astăzi vor fi în continuare promotori ai culturii și valorilor naționale pe care muzica folk, o muzică a poeziei, le aduce.