Aur, argint și bronz pentru judoka de la Drumarul la Finala Campionatului Național de luptă la sol pentru U13

Andrei Popescu

În weekendul 14-15 septembrie, la Pitești, au avut loc două competiții importante pentru judo-ul românesc: Finala Campionatului Național de Tachi-waza (luptă în picioare) pentru categoria de vârstă U12 și Finala Campionatului National de Ne-waza (luptă la sol) pentru categoriile de vârsta U13 și U15.

Clubul Drumarul Bistrița a fost prezent la aceste finale cu mai mulți sportivi (la categoriile de vârstă U12 si U13), aceștia fiind însoțiți de domnii antrenori Pop Ioan, Hoha Pop Sorin și Ovidiu Covriga-Gânj.

Sportivii bistrițeni au avut parte de meciuri provocatoare și, deși doar o parte dintre ei au reuțit să urce pe podium, a fost pentru toți o experiență pozitivă din care au avut multe de învățat.

În ceea ce privește Finala de Ne-waza pentru U13, Drumarul Bistrița a obținut urmatoarele rezultate:

- Bogdan Bota, medalie de aur și titlul de “Campion Național”

- Luca Toader, medalie de argint și titlul de “Vicecampion Național”

- Antonia Constantinescu, medalie de bronz.

- Eduard Brașovean, locul V

- Anastasia Covriga-Gânj, locul VII.

De asemenea, la aceeași finala, în clasamentul pe echipe masculin U13, clubul Drumarul a ocupat locul 1.

În ceea ce priveste Finala de la U12, sportivul HoraȚiu Pop s-a clasat pe locul VII.

Felicitări tuturor copiilor și domnilor antrenori pentru eforturile depuse și rezultatele obținute!