Primăria comunei Miceștii de Câmpie angajează Secretar General al Primăriei

 Anunț de angajare

Primăria comunei Miceștii de Câmpie este în căutarea unei persoane calificate pentru ocuparea postului de Secretar General al Primăriei
Cerințele specifice pentru acest post sunt următoarele:
1. Studii universitare de licență absolvite cu diplomă în specialitate juridică, administrativă sau științe politice.
2. Experiență de minimum 5 ani în specialitatea studiilor necesare pentru exercitarea funcției publice.
3. Se acceptă și persoane fără experiență, aceasta poate fi cumulată la locul de muncă.
Responsabilitățile postului de Secretar General al Primăriei includ:
• Asigurarea asistenței juridice și administrative în cadrul Primăriei;
• Elaborarea și interpretarea actelor normative și a regulamentelor specifice;
• Coordonarea activității de secretariat și gestionarea documentelor oficiale;
• Participarea la ședințele Consiliului Local și întocmirea proceselor-verbale;
• Monitorizarea respectării legalității și a regulamentelor în activitatea instituției;
• Alte atribuții specifice funcției de Secretar General.
Pentru informații suplimentare, vă rugăm să contactați Primăria la numărul de telefon 0753960380 sau să ne trimiteți un e-mail la adresa [email protected].
Primar,
Ioan Becan

Comentarii

12/07/23 10:26
Gavrilă N. Moldovan

Comuna Miceștii de Câmpie cu o populație în jur la o mie de locuitori la următoarea reorganizare administrativ-teritorială dispare de pe hartă. Oamenii cu experiență nu se vor înghesui. Aici, ar merge o detașare din cadrul instituției până la desființarea comunei.

12/07/23 15:14
Paul

Având în vedere situaţia bugetară precară prezentată de Ministerul de Finanţe cu deficite bugetare excesive, Camera de Comerţ şi Industrie a României (CCIR) a sugerat în repetate rânduri nevoia urgentă de reorganizare administrativă a României, prin reducerea numărului de judeţe de la 42 la 15.
Reprezentanţii CCIR fac un apel la autorităţile statului şi în ceea ce priveşte redefinirea noţiunii de comună ca localitate cu cel puţin 5.000 de locuitori, precum şi redefinirea noţiunii de oraş ca localitate cu cel puţin 10.000 de locuitori, astfel ca fiecare Unitate Administrativ- Teritorială să se poată autofinanta si să nu stea cu mâna întinsă la bugetul statului .
Este si cazul comunei Miceștii de Câmpie, cu o populatie de sub 1000 de locuitori.
De altfel, un fost consilier local al satului Fântânița, comuna Miceștii de Câmpie a depus o cerere la Instituția Prefectului prin care cere dizolvarea Consiliului Local și alipirea comunei la Lechința, Sânmihaiu de Câmpie sau chiar Budești, invocând o serie de motive, precum:
-numărul scăzut de locuitori;
-numărul scăzut de elevi;
-lipsa personalului calificat în Primăria Miceștii de Câmpie;
-imposibilitatea de a accesa fonduri europene pentru dezvoltarea turismului, agriculturii, drumuri, apă, canalizare, iluminat stradal și atragerea de investitori în zona de câmpie;
-cetățenii comunei nu au posibilitatea de a asigura salariile funcționarilor din Primăria Miceștii de Câmpie;
-folosirea banului public nejustificat .
(Vezi: https://propolitica.ro/2023/04/01/zaharie-pop-din-micestii-de-campie-vre...)

Adaugă comentariu nou

Design şi dezvoltare: Linuxship
[Valid RSS] Statistici T5