Fotbal. Liga I. Etapa a 23-a

O gură mare de oxigen pentru Gloria

GLORIA BISTRIŢA – FARUL CONSTANŢA 1-0

Stadion Municipal, teren foarte bun, timp frumos, spectatori circa 3500, avertismente: Ninu, Pahor, Vukomanovic, Nanu şi Gerlem; marcator: Nalaţi Adrian.

GLORIA: Tătăruşanu, Petre Ciprian (min. 62 Băjenaru), Ciucă, Păun, Sânmărtean (min. 70 Achim), Zaharia, Nalaţi (cpt.), Frăsinescu, Silveşan (min.85 Coroian), Ninu şi Velcovici. Rezerve: Albuţ, Mureşan, Diogo şi Vagner. Antrenor principal: Ioan Ovidiu Sabău, antrenor secund: Mircea Cojocaru, antrenor cu portarii: Aurel Nalaţi.

FARUL: Curcă (cpt.), Matei, Pahor, Rastovac (min.52 Gerlem), Vukomanovic, Băcilă (min.62 Fatay), Pătraşcu, Voiculeţ, Rusmir, Nanu (min.75 Gosic) şi Chico. Rezerve: Dobre,Gaston, Ben Teekloh şi Larie. Antrenor principal: Ion Marin, antrenori secunzi: Cămui Cristian şi Gârjoabă Constantin.

Arbitrii partidei – Corpodean Sorin, la centru, ajutat la cele două linii de Savaniu şi Savu.

Marţi, 7 aprilie, de la ora 16, pe Stadionul Municipal din Bistriţa am asistat cu toţii la cea mai disputată partidă a acestei etape. Trei puncte puse în joc pentru două echipe aflate în zona fierbinte. Am putut simţi o presiune pe capetele jucătorilor din ambele echipe, jucând cu sabia deasupra capului. Au învins cei care au avut psihicul mai bun şi au ştiut să gestioneze fiecare fază. Dacă vorbim de învingători, putem să-i amintim pe jucătorii Gloriei, întrucât s-au dăruit până în ultima secundă de joc, chiar dacă unii suporteri au fost nemulţumiţi de jocul prestat de elevii lui Sabău. Am văzut o linie defensivă luptându-se la fiecare fază, avându-l drept amfitrion pe Ciucă Mădălin, mai peste tot, Velcovici, şi el s-a achitat de sarcini, Petre Ciprian, lor adăugându-li-se linia de mijloc chiar şi atacul, mai tot timpul fiind omniprezenţi în defensivă pentru a stopa atacurile furibunde ale marinarilor. Cât despre atacul nostru, prin jucătorii Sânmărtean, Zaharie şi Nalaţi, au făcut cât le-a stat în putinţă să ţină atacul mai mult în partea adversă şi a nu le da posibilitate adversarilor să vină peste noi. Bineînţeles că nu putem omite jocul foarte bun al marinarilor din repriza secundă, mai ales în ultimul sfert de oră când cei slabi de inimă au avut de suferit.

Aşadar, tactica antrenorului I.O.Sabău a dat roade la această partidă, afirmând: “Am jucat cu o echipă aflată, precum suntem noi, cu 22 de puncte, jucând la disperare până spre final. Am ştiut să ne mobilizăm în linia defensivă şi a respinge atacurile constănţenilor. Felicit echipa şi le mulţumesc pentru victorie”.

Filmul jocului. Primele 15 minute au fost de tatonare pentru ambele echipe, jucându-se mai mult la mijlocul terenului. Primul şut la poartă aparţine oaspeţilor, când Voiculeţ de la 30 m şutează puternic, dar Tătăruşanu reţine în doi timpi. Cinci minute mai târziu, Sânmărtean croşetează doi jucători în stilul său caracteristic, întoarce balonul în careu, dar atacanţii bistriţeni sunt prinşi pe picior greşit. Min. 36, cea mai mare bucurie pentru suporterii noştri la această partidă. Zaharia, aflat în careul mare, pe partea dreaptă, trimite balonul cu capul în bara laterală, mingea-i revine lui Silveşan, aflat în poziţie centrală, este faultat în careu de jucătorul Pahor, iar centralul indică punctul cu var. Execută Nalaţi în partea opusă a portarului şi 1-0. Min. 47, tribunele îngheaţă când Matei execută o lovitură de colţ, iar Gerlem trimite cu capul dintre fundaşi puţin peste poartă. Min. 63, combinaţii de pase: Săsărman – Zaharia, cel din urmă trimite cu latul mult peste buturile lui Curcă. Un minut mai târziu, Chico creează panică în defensivă. Min. 72, şut al lui Velcovici de la 25 de metri, dar reţine Curcă. Min. 89, lovitură liberă executată de Gerlem pe lângă poartă. Min. 90, marinarii atacă în valuri, fiind foarte aproape de egalare, când Voiculeţ şutează puternic, Tătăruşanu respinge în apropiere, iar Frăsinescu trimite în corner.

Aşadar, Gloria a trecut un examen foarte dificil cu o contracandidată la retrogradare, dar mai sperăm să scoatem puncte cu celelalte echipe vecine de palier.

Etapa viitoare, 11.04.2009: Urziceni – Rapid, Timişoara – Craiova, Dinamo – Vaslui, Pandurii – Gaz Metan, Argeş – Otopeni, Braşov – Buzău, Cluj – Bistriţa, Galaţi – Iaşi, Steaua – Constanţa.