Halterofilul Gabriel Sîncrăian, sportivul anului în județul Bistrița-Năsăud

Agerpres

Halterofilul Gabriel Sîncrăian, care a reușit calificarea la Jocurile Olimpice 2016, a fost desemnat sportivul anului 2015 în ancheta Direcției Județene pentru Sport și Tineret (DJST) Bistrița-Năsăud, potrivit unui comunicat remis AGERPRES.

La Campionatele Mondiale de haltere din acest an, Sîncrăian a terminat pe locul 5 la total, în limitele categoriei 85 kg. Halterofilul este sportivul clubului CSM Bistrița, unde îl are antrenor pe Ovidiu Fătu.

În ancheta DJST Bistrița, pe locul 2 s-au clasat, la egalitate, Cristian Bățagă, component al lotului național de gimnastică artistică și membru al lotului olimpic, și Bernadette Szocs, jucătoare de tenis de masă, la rândul său componentă a lotului olimpic.

Bernadette Szocs este medaliată cu argint la Campionatele Europene cu naționala României.

Ambii sportivi sunt legitimați la CSM Bistrița, unde Cristian Bățagă îi are antrenori pe Augustin Pop, Liviu Pop și Vasile Vug, iar Bernadette Szocs este pregătită de Marian Filipaș.

Echipa anului în județul Bistrița este cea masculină de gimnastică artistică a clubului CSM-LPS Bistrița, ai cărei antrenori sunt Augustin și Liviu Pop.

În cadrul anchetei, pe locul 4 s-a clasat Dragoș Sângeorzan (karate kyokushin, CS Karate Bistrița, antrenor Radu Sângeorzan).

În continuare s-au clasat pe locul 5 Liliana Musteață (taekwondo, CS Ilyo Bistrița, antrenor Marius Muthi), pe 6 a fost Monica Csengeri (haltere, CSM Bistrița, antrenor Eugen Chivu), locul 7 a fost ocupat de Octavian Rada (karate kyokushin, CS Karate Bistrița, antrenor Radu Sângeorzan), pe 8-9 s-au situat Cristiana Cîrlejan (karate kyokushin, CS Karate Bistrița, antrenor Radu Sângeorzan) și Andreea Clapa (tenis de masă, CSM Bistrița, antrenor Marian Filipaș), iar locul 10 a fost ocupat de Alin Cioancă (schi-biatlon, CSM-LPS Bistrița, antrenor Rodica Drăguș).

Mențiuni speciale au au obținut Luca Moldovan (karate kyokushin, CS Karate Bistrița, antrenor Radu Sângeorzan), Georgiana Cîrlejan (la fel) și Tania Plăian (tenis de masă, CSM Bistrița, antrenor Marian Filipaș).