Gloria noastră şi Steaua căzătoare

Noapte albastră pe stadionul Gloria Bistriţa, luna plină strălucind peste echipa noastră, eclipsând Steaua bucureşteană. Gloria a avut o calificare spectaculoasă în sferturile Cupei României, demonstrând, într-un meci transmis pe Pro Tv, care a ţinut cu sufletul la gură milioane de români, că poate juca umăr la umăr cu faimoasa Steaua Bucureşti. După 1-1 în Ghencea în campionat, Gloria a scris istorie la Bistriţa în faţa echipei Steaua Bucureşti, pe care a învins-o cu scorul de 5-4 (0-0, 0-0) după lovituri de departajare. La finalul celor 90 de minute, după două reprise dinamizante de prelungiri, scorul a rămas alb. A urmat executarea loviturilor de la 11 metri. Gloria a avut un procentaj maxim, cinci din cinci (Borbely, V. Năstase, Săceanu, Hora, Coroian), însă pentru Steaua au marcat Szekely, Baciu, Pleşan, Dayro Moreno, însă a ratat Bibiskov. Un meci dramatic, care a ţinut spectatorii cu sufletul la gură, un meci adevărat, un show cu balonul rotund, în care Gloria în minutul 2 are primul şut pe poarta Stelei, reţinut de fostul goalkeeper al echipei noastre, Tătăruşanu. În minutul 10, Keita îl deschide bine pe Homei pe dreapta, însă centrarea acestuia e imprecisă. Apoi, Tibor Moldovan este deposedat ţn ultima clipă, iar Velcovici trage fără ţintă. În minutul 11, Surdu ratează, iar în minutul 13, Tătăruşanu boxează o lovitură liberă executată de Velcovici de pe dreapta. Albuţ scoate în minutul 18 un şut al lui Dayro Moreno din apropiere, iar Velcovici bate pe lângă o lovitură liberă. Publicul care a umplut până la refuz tribunele a fost alături de Gloria. În minutul 23, Dayro reia cu capul din 8 metri peste poartă, iar în minutul 30, Tătăruşanu salvează Steaua la şutul lui Keita din interiorul careului. În minutul 32 Gloria Hora intră în careu, iar Tătăruşanu apare ca din pământ şi îi sufla balonul în ultima clipă. În minutul 33, Târnăvean trimite pe lângă buturi după o serie de driblinguri ale lui Hora. În minutul 38, din pasa lui Hora, şutează Târnăvean, respins de portar, apoi Keita îl vede pe Tătăruşanu ieşit şi il lobează de la 40 de metri, dar mingea se peste! Repriza a doua incepe tot cu Gloria in atac, Tătăruşanu respingând un şut al lui Achim. Dayro Moreno este cel mai periculos jucător al oaspeţilor, creând pericol la poarta lui Albuţ, care e exact ca un ceasornic. Grzelak nu nimereşte poarta, apoi Baciu are o intervenţie salvatoare in faţa lui Hora. În minutul 81, Steaua ramâne în 10 după ce Onicaş e eliminat pentru un atac dur la Borbely. În minutul 83 Tătăruşanu respinge din nou miraculos, la un şut deviat de Rada, de lângă bară. Egalitate după 90 de minute! Încep prelungirile. Dayro Moreno ratează la poarta noastră, iar in minutul 102 Dinu Sânmărtean vede al doilea galben şi se restabileşte egalitatea numerică. Se joacă deschis, iar Borbely ratează incredibil in minutul 98, Tătăruşanu respingând senzaţional. Dayro Moreno semnează ultimele ocazii şi fluier final. La penaltyuri publicul e in delir, suporteri stelişti nu se mai aud şi incepe ruleta rusească. Se merge cap la cap pentru început, Szekely, Baciu şi Pleşan de la Steaua, Borbely, Vali Năstase şi Săceanu ducând scorul la 3-3. Vine rândul lui Bibiskov, care trage in bară! Hora face 4-3, Dayro Moreno egalează, dar Gloria are atuul ultimului penalty! Pe care experimentatul Coroian il execută cu sânge rece, ducând scorul la 5-4 şi dezlănţuind hora bucuriei în tribune şi pe teren! Toate felicitările noastre pentru Gloria noastră. Conform site-ului www.cfgloria.ro, mijlocaşul senegalez al Gloriei, Souleymane Keitaa primit din partea organizatorilor trofeul „Jucătorul meciului”. Souleymane Keita: „A fost un meci greu, Steaua e o echipă mare. Cu toţii am pus suflet şi am luptat, am crezut in şansa noastră. A ieşit bine pentru noi. Avem o echipă bună, iar odată cu venirea domnului Halagian au apărut şi rezultatele. Ne-am revenit, vrem să ieşim din zona periculoasă a clasamentului şi să mergem cât mai departe în Cupa României. Faptul că am câştigat dramatic, la penaltyuri, face şi mai frumoasă victoria cu Steaua. Le-am adus o bucurie suporterilor, care au umplut stadionul şi ne-au încurajat. Ne-am gândit şi la penaltyuri, de aceea am şi exersat la antrenamente. În prima repriză noi am fost mai buni. Acum insă pentru noi mai important e campionatul, ne aşteaptă un meci greu luni cu Gaz Metan Mediaş”. Marian Pană a declarat după meci: “Suntem fericiţi pentru această victorie în faţa Stelei, chiar dacă am obţinut-o abia după executarea loviturilor de departajare. Dar nişte penaltyuri bătute excelent! În prima repriză am jucat mai bine noi, in partea a doua Steaua a avut iniţiativa. Această calificare ne dă moral pentru mai departe, e foarte important că suntem pe un drum ascendent. Trebuie să ne pregătim serios pentru meciul cu Gaz Metan Mediaă. Victoriile aduc victorii.” Cristian Coroian: „Nu sunt eu erou, toată echipa trebuie să fie laudată. Am jucat bine, experienţa noastră a contat. Munca şi disciplina sunt atuurile noastre. Steaua şi-a creat ocazii, dar nu a reuşit să înscrie. Ne-am făcut cu toţii datoria, mă bucur că am reuşit să câştigăm acest meci. Am executat penaltyul decisiv, Tătăruşanu ştia unde obişnuiesc să bat, dar duelul l-am câştigat eu. Am avut o luptă aprigă şi cu Dayro Moreno, un jucător in formă foarte bună, şi mă bucur că totul s-a terminat cu bine”. Csaba Borbely: „A fost un meci extrem de dificil. Am întâlnit un adversar puternic, dar am vrut să arătam că nu a fost o întâmplare rezultatul din Ghencea şi că putem repeta jocul bun. Ne-am pregătit din greu. Suntem foarte bucuroşi, am învins o echipă foarte bună. La faza în care Onicaş a primit cartonaş roşu a fost o lovitură cu pumnul. Pentru noi mai important este parcursul din campionat, contează mai puţin pe cine vom intâlni in sferturile Cupei României”. Preşedintele Consiliului Director al ACF Gloria 1922 Bistriţa, Jean Pădureanu, a declarat: „Florin Halagian a schimbat total echipa, a readus increderea in rândul jucătorilor. A fost o inspiraţie aducerea lui Halagian la Bistriţa. Avem speranţe că vom continua să avem rezultate bune. Noi vrem mereu să câştigăm meciul care vine. Şi Cupa României este o competiţie care ne interesează, dacă am putea ajunge in finală normal ca ne-am bucura. Felicit ambele echipe pentru jocul prestat. Vali Năstase şi Coroian, fundaşii noştri centrali in acest meci, au arătat că nu vârsta contează in fotbal. Eu zic că dacă il aveam in teren şi pe Lucian Sânmărtean, jocul era terminat de mult.” Un meci frumos de care bistriţenii îşi vor aminti mult timp de acum înainte cu plăcere. Am jucat cot la cot cu Steaua, şi chiar mai mult.