“Floris” pe podium la Cupa Naţională de Dans Sportiv

Timp de două zile, Bistriţa a fost capitala dansului sportiv prin organizarea celei de-a 33-a ediţii a Concursului Naţional “Cupa Floris”. Zeci de perechi din toată ţara au concurat pe ritmuri de vals şi latino-american, juriul alcătuit din arbitri de talie internaţională acordând o serie de premii, la toate categoriile “Floris” fiind pe podium. La categoria 16-35 ani, Patricia Rău şi Emil Leonte au demonstrat performanţa la care au ajuns, obţinând din nou premiul I la clasa standard şi open standard şi locul II la open latino. Mircea Roşu şi Andreea Marica de la “Floris” au obţinut locul al III-lea la standard. La categoria 6-9 ani, Darius Dobra – Miss şi Maria Feldrihan, de la clubul bistriţean au câştigat titlul la open standard şi s-au clasat pe locul al III-lea la latino standard. Şi dansatorii de la clubul “Top Dance” din Bistriţa au evoluat bine, perechile Roxana Botezat – Andrei Irini şi Oana Văduva – Roba Ciorba ocupând locurile V, respectiv VI la standard. Amplul concurs, organizat de antrenorul Florica Buduşan, a fost prezentat de Octavian Ursulescu şi a avut pe lângă participanţii din cluburile din ţară şi concurenţi din Chişinău şi Bulgaria. Concursul a fost organizat în colaborare cu Federaţia Română de Dans Sportiv şi Primăria Municipiului Bistriţa.