Două medalii pentru Alex Ilișuan, la Campionatul Național de înot în probele de ștafetă

În perioada 16-18 noiembrie,  la Bacău s-a desfășurat Campionatul Național de Înot poliatlon la categoria copii 10-11 ani. Clubul Sportiv Tibi a participat cu 5 înotători -  Bota Alexia, Gerendi Klimec Karina, Nagy Etelka, Farcaș Cristian și Ilișuan Alex. Cele mai bune rezultate le-a obținut Ilișuan Alex, care a făcut parte din echipa de ștafetă, cu care a câștigat medalia de argint la 4x50 m mixt și pe cea de bronz la 4x50 m liber.

“Suntem mulțumiți de evoluția sportivilor clubului nostru la acest campionat național. Foarte bune sunt rezultatele obținute de Alex Ilișuan, care făcând echipă cu colegii de CSW Cluj-Napoca a câștigat 2 medalii în probele de ștafetă. Toți și-au îmbunătățit recordurile personale în majoritatea probelor, o evidențiem pe Nagy Etelka pentru progresul spectaculos înregistrat în toate probele concursului. Urmează deplasarea la puternicul concurs Cupa Naturtex care se va desfășura la Hódmezővásárhely, Ungaria, în perioada 24-25 noiembrie. De exemplu la acest concurs în proba de 400 m liber participă 134 fete și 149 băieți, iar în proba de 100 m liber,  274 fete și 270 băieți. Vor face deplasarea Otvoș Lorena, Bora Carla, Mezdrea Banu Alexandru și Farkas Cristopher. În luna decembrie urmează deplasarea la încă un concurs în Ungaria, la acesta vom deplasa un lot mai numeros”, a declarat președintele clubului, Tiberiu Horgoș.