CSM Bistriţa, depăşită categoric de Zalău, 37-23

Meci greu pentru CSM Bistriţa la Zalău, în penultima etapă a Ligii Naţionale, fetele antrenate de Horaţiu Paşca fiind învinse clar, scor 37-23. Miza echipei din Zalău era urcarea pe podium şi le-a ieşit din plin.

În prima repriză, Bistriţa a fost egala Zalăului până la 5, preţ de vreo 13 minute, pentru ca la pauză, echipa lui Gheorghe Tadici să aibă un avans de 7 goluri, pe care l-a tot majorat, majorat, de s-a dublat la final. Nu mai puţin de 4 eliminări de 2 minute a avut Bistriţa, dublu faţă de adversare, dar nu acolo s-a făcut diferenţa. Specialiştii vor face analiza meciului pertinent, spectatorii au văzut la TV şi în reluare multe, multe greşeli, cu pase la adversar pe contraatac, cel puţin 4 ratări de la 7 metri, plus alte pase greşite în atac şi probleme în apărare.

La Bistriţa au evoluat Ana Maria Măzăreanu, Cristina Sîntămărean, Szilvia Szabo (2 goluri), Andrada Maior Paşca (2), Irina Ivan (3), Oana Cârstea (2),  Daniela Crap (2), Denisa Dorhoi, Oana Chirilă (7), Magdalena Paraschiv, Daniela Raţiu (3), Gabriela Preda (2), Andreea Bărbos şi Laura Pristăviţa.

Pentru CSM Bistrita urmează confruntarea cu CSM Roman, pe teren propriu, sâmbătă, 29 aprilie, de la ora 14, în ultima etapă a Ligii Naţionale, obiectivul fiind deja atins, rămânerea pe prima scenă a handbalului feminin!