Crosul de noapte – alergare de plăcere

Mens Sana in corpore Sana. Cam aşa aş putea spune despre aceşti sportivi care reprezintă cu cinste judeţul peste tot, acolo unde maratonul se dispută. În frunte cu decanul lor, în vârstă de 60 ani – multiplu campion naţional – Hăngănuţ Dumitru, lui i se alătură fiul Cristian, Ungur Mihai, care s-a clasat pe primul loc la ultra maratonul din Ciucaş, alergând o distanţă de 60 km şi Bălan Nicolae, un expert în alergările montane, multiplu campion naţional la alergările organizate de ISU, deoarece el lucrează la ISU Bistriţa.
La Cluj-Napoca, s-a desfăşurat a III-a ediţie a crosului de noapte, alergare de plăcere, la care au participat un număr de 104 concurenţi la proba de 10 km. Judeţul nostru a fost reprezentat de Hăngănuţ Dumitru, Hăngănuţ Cristian şi Ungur Mihai. Sportivul Mihai Ungur s-a clasat pe locul VI, iar Cristian Hăngănuţ l-a urmat, pe poziţia a VII, la scurt timp. Sportivul Nicolae Bălan a participat, în aceeaşi zi, cu echipa sa de la CSM Cluj-Napoca, la Cupa României de cros de la Băile Felix.
Pentru toţi aceşti sportivi un respect deosebit şi curse lungi.