Cristina Laslo, campioană mondială cu naţionala de handbal feminin Under 18 a României

Echipa naţională de handbal feminin under 18 a României a câştigat titlul mondial, impunându-se în finala cu Germania, scor 32-21 (15-7), la competiţia desfăşurată în Macedonia. Trei dintre componentele echipei naţionale under 18 şi-au făcut loc în echipa ideală a Campionatului Mondial.

Cristina Laslo, legitimată la U Jolidon Cluj, dar care a jucat sub formă de împrumut şi pentru echipa de junioare a LPS Bistriţa, a fost recompensată cu titlul de cel mai bun centru al turneului final. Bazaliu a fost desemnată cel mai bun inter stânga, iar Ostase a primit trofeul pentru cel mai valoros pivot.

”A fost cel mai greu turneu din viaţa mea şi vreau să vă spun că fetele au fost nişte luptătoare. În primul rând, am crezut din primul meci că vom ajunge în finală, ne-am dorit enorm de mult asta”, a spus Cristina Laslo, după încheierea finalei.