Cicliştii de la Bistritz Bike Shop Racing Team, în etapa de Cupă Naţională de maraton de la Vidraru

La finele săptămânii, în Munţii Făgăraş s-a desfăşurat concursul Vidraru Bike Challenge, a doua etapă din Cupa Naţională de XCM (maraton ciclistic).  Competiţia a însumat trei probe, de 34 km, de 52 km şi 90 km. În cadrul probei lungi au participat sportivii licenţiaţi FRC care concurează în Cupa Naţională. Traseele au fost de o dificultate destul de mare din cauza urcărilor abrupte şi coborârilor foarte rapide şi periculoase. De asemenea, diferenţele de nivel au fost semnificative, la traseul scurt - 1200 m, traseul mediu - 1500 m, traseul lung - 2500 m (unde s-a ajuns chiar ţi la altitudini de peste 1700 m). Din fericire niciun concurent nu s-a întalnit cu ursul, care este la el acasă în această zonă.

Bistritz Bike Shop Racing Team a fost reprezentată de doi ciclişti la acest concurs, Andrei Burian la traseul de 34 km şi Ioan Băbuţan la traseul de 90 km.

Andrei a concurat la categoria “Juniori” alaturi de cei mai buni sportivi din ţară. Din păcate, a făcut pană după aprox. 5 km. Apoi a început o cursă de recuperare reuşind să depăşească cel puţin 5-6 concurenţi de la categoria lui. Astfel, a obţinut locul 6 (din 15) la categorie şi 9 (din 119) la general.

Ioan a avut de înfruntat un adevărat test de anduranţă, fiind o performanţă în sine doar parcurgerea traseului cu bine. A terminat cu un timp sub 5 ore, îmbunătăţindu-şi performanţa de anul trecut cu mai mult de o oră. Cu acest rezultat s-a clasat pe locul 15 (din 25) în clasamentul celor licentiaţi la Federaţia Română de Ciclism, locul 6 (din 14) la categoria 40+ şi locul 24 (din 72) la general.

Următoarea competiţie la care va fi reprezentată Bistritz Bike Shop Racing Team este Imprezzio Global MTB Marathon Cluj ce va avea loc în data de 9 iulie.