Bistriţeanul Dumitru Hăngănuţ, vicecampion la două probe la Campionatul Naţional de Atletism în sală

Timp de două zile (12-13 martie), la Bucureşti s-a desfăşurat Campionatul Naţionald e Atletism în sală, totodată, paralel, s-a disputat şi Balcaniada pe această ramură sportivă. Judeţul nostru a fost reprezentatd e multiplul campion naţional şi vicecampion balcanic Dumitru Hăngănuţ, sportiv legitimat la CSM Bistriţa, secţia atletism. În ultimii doi ani, sportivul bistriţean, de 62 ani, a câştigat mai multe probe, cum ar fi vicecampion balcanic al atleţilor veterani la proba de 10.000 m plat, organizat la Bucureşti în perioada 19-21 septembrie 2014, tot la aceeaşi competiţie, în a doua zi de întreceri, s-a clasat pe locul III la 5.000 m. În acelaşi an, câştigă locul I la 5.000 marş, campion naţional de pistă organizat în Bucureşti în 14-15 iunie. În a doua zi de întreceri, sportivul nostru s-a clasat pe locul II, vicecampion naţional la 10.000 m. În urma acestor rezultate, Dumitru Hăngănuţ a primit două diplome - Premiul special şi Premiul de Excelenţă din partea Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret BN.
Întors recent de la Campionatul Naţional de sală disputat la Bucureşti în 12-13 martie, sportivul bistriţean s-a clasat pe locul II, fiind vicecampion la proba de 3000 marş şi acelaşi loc la 1500 m alergare. Prin intermediul ziarului nostru, sportivul Dumitru Hăngănuţ mulţumeşte în primul rând conducerii clubului bistriţean care l-a ajutat să participe la aceste concursuri, în mod special directorului Adrian Moldovan, cât şi domnului Marius Bachner şi, nu în ultimul rând, unui d-lui Vasile Jeican, un sponsor generos, care l-a ajutat foarte mult în competiţii, cât şi fiicei sale, Daniela Simionca.