Baraj pentru promovare în Liga a IV-a:

Şoimii Chiraleş - Hebe Sângeorz-Băi 5-4

Orheiu Bistriţei, timp frumos, teren bun de joc, spectatori: circa 200

Marcatori: Vâju (37) / Vasile Flore (22); La loviturile de departajare, au înscris: Măgheruşan, Adrian Lechinţan, Conon, Ghiţ / Ovidiu Pop, Clipotă, Vasile Flore; Au ratat: Slăvoacă şi Petre Larionesi (ambii Hebe)

Cartonaşe galbene: Vasile Lechinţan / Vasile Flore, Clipotă, Ovidiu Pop

Au arbitrat: Liviu Pop - Florin Cucuiet şi Dănuţ Filip (toţi din Bistriţa); Observator AJF: Titus Feier

ŞOIMII: Aurel Pastor - Vasile Lechinţan, Cristian Morar (cpt.), Mihai Pastor, Morariu - Otviş (66 Măgheruşan), Conon, Laurenţiu Morar, Dubei - Cicedea (28 Vâju (99 Adrian Lechinţan)), Mihai Pastor; Antrenor-jucător: Vasile Lechinţan

HEBE: Strugar (cpt.) - Hehea, Gagea, Ovidiu Pop, Cătălin Flore - Ciociu (74 Clipotă), Negruşer, Slăvoacă, Otic - Vasile Flore, Petru Larionesi; Antrenor: Emil Ianăş

Duminică, 28 iunie, la Orheiu Bistriţei, pentru comuna Lechinţa s-a scris istorie. Menţionez această ispravă întrucât în istoria fotbalului judeţului nostru nu s-a mai pomenit ca două echipe din aceeaşi comună, numim pe Unirea Lechinţa şi Şoimii Chiraleş, să activeze în Liga a IV-a. Am asistat cu toţii la barajul de promovare în Liga a IV-a dintre echipele Şoimii Chiraleş şi Hebe Sg. Băi. Jocul în sine nu a fost unul prea spectaculos, dar a fost echilibrat, dovadă tabela de marcaj şi loviturile de departajare. Prima ocazie de gol aparţine şoimilor, când în min. 5 Ghiţ este deposedat la marginea careului de 16 m. Trei minute mai târziu, portarul Pastor este întrebuinţat serios la şutul lui Florea, cel care urma să deschidă scorul în min. 23, cu o preluare pe piept şi şut puternic de la aproximativ 12 m în plasa porţii lui Pastor: 1-0. Acelaşi jucător scapă singur spre poarta şoimilor, şutând mult peste bară. Pe un contraatac periculos al echipei din Chiraleş, aceştia egalează, 1-1, printr-o foarfecă de mare maestru, executată de Vâju, iar cei aproximativ 150 de suporteri veniţi din Chiraleş sar în aer de bucurie. Repriza secundă s-a disputat cu garda deschisă, fiecare echipă creându-şi ocazii bune de a se distanţa. Min. 65, Larionesi şutează puternic dar fără rezultat. Două minute mai târziu, M. Pastor şutează razant cu transversala. Min. 72, Morar şutează puternic, dar defensiva someşană este la post. Min. 76, Vâju este deposedat în ultimul moment de Pop. Min. 78, M. Pastor trimite o torpilă de la 35 m, dar portarul Strugar respinge. Min. 84, şut sănătos al lui Flore, dar se remarcă Pastor.

Cea mai mare ocazie de gol aparţine someşenilor, când Larionesi şutează din careul mic, singur cu portarul. La acest rezultat s-a ajuns în prelungiri, aşa că ambele echipe erau stoarse de căldura care se lăsa asupra lor, iar ocaziile de poartă au cam lipsit. Pot afirma că ambele echipe îşi doreau loviturile de departajare, dovadă tragerile de timp. La aceste lovituri, jucătorii Slăvoacă şi Larionesi au îngropat echipa someşană la malul Budacului, uitând să ducă victoria pe celălalt mal al Someşului. Se cuvin mulţumiri celor din conducerea echipei Şoimii Chiraleş, antrenorului Radu Albeţel, fost şi el mare fotbalist, ajutat de către V. Lechinţan, preotul Horaţiu Mureşan, primarul comunei Lechinţa, Romeo Florian, şi preşedintelui asociaţiei sportive “Şoimii” Chiraleş, Ovidiu Ciuruş.

Pentru toţi aceşti oameni minunaţi, un bravo lor!