Fotbal. Liga a IV-a. Etapa a IV-a

Arbitraj tendenţios “marca Gotea”

Voinţa Mărişelu – Silvicultorul Maieru 7-0 (2-0)

Domneşti, teren bun de joc, timp frumos, spectatori circa 100, avertismente: Şomotecan de la gazde, iar de la oaspeţi: Tahâş, Flore, Popârţac; eliminări: Popârţac, Flore şi Răzvanţă; marcatori: Moldovan Florin (de două ori), respectiv Fodor, Moldovan Dumitru, Muşină, Cordoş şi Băbuţan (câte un gol).

Au arbitrat: la centru – Gotea Gabriel (nota 5,5), A1 – Deac Ionuţ (7,5) şi A2 – Filip Ionuţ (7,5). Observatorul partidei: Băloi Crăciun Nicolae, AJF BN.

VOINŢA: Cămărăşan, Zăvoian, Dejan, Şomotecan. Todoran, Muşină, Cordoş, Moldovan D. (min. 61 Dedean), Vereş Lucian, Fodor (min.46 Moldovan F.) şi Ţidor. Rezerve: Rus, Crăciun, Drăguş şi Moldovan V. Antrenor: Lupan Eremie şi Şomotecan Aurel. Asistenţă medicală: Pop Ionuţ.

SILVICULTORUL: Hoza, Varvari Ioan, Rusu, Gal, Rebrişorean, Tahâş (min. 76 Ureche), Răzvanţă, Flore, Varvari Iacob (cpt.), Popârţac, Borş (min. 70 Lorinţiu). Rezerve: Moisil şi Dragoş. Antrenor: Varvari Iacob.

Miercuri, 10 septembrie, într-o etapă intermediară s-a disputat a patra etapă a Ligii a patra la fotbal. La Domneşti, am asistat la o partidă cum rar se pot vedea pe terenurile de fotbal. Un central tendenţios pentru gazde, de parcă echipa era patronată de el. De fapt a scăpat jocul din mână doar pentru unii. A provocat jucătorii oaspeţi de câte ori i s-a ivit ocazia. Oare le trebuia aşa ceva gazdelor?

Eu cred că nu, deşi ei aveau o echipă destul de bună. Dacă în primele 25 de minute jocul dur al gazdelor, mai bine spus cinci faulturi, de cel puţin cartonaş galben, nu au fost fluierate, trecând cu vederea de parcă nu s-a întâmplat nimic, în schimb, oaspeţii au protestat, văzând roşu în faţa ochilor încă din minutul 35. Primul eliminat, Flore, pentru proteste, iar pentru un fault a fost eliminat. Al doilea care a părăsit terenul, Răzvanţă, în minutul 40, pentru proteste, iar Popârţac, pentru un fault, vede şi el direct roşu. Aşadar, în loc să arbitreze o partidă fără probleme, a ieşit la rampă cum nu trebuia. Se pare că acest arbitru ne reprezintă judeţul în Liga a treia. Nu pot spune decât: catastrofal! Dacă Şomotecan nu lovea balonul după fluierul arbitrului, tabela avertismentelor pentru gazde era albă.

Remarc echipa oaspeţilor care, deşi în şapte jucători de câmp, nu a depus armele până-n ultima secundă de joc, ba mai mult, veteranii echipei, Lorinţiu şi Varvari Iacob, au avut şansa spre final de a marca. Nu pot omite să nu remarc şi echipa gazdă pentru jocul prestat, deşi primele faze mai fierbinţi ale partidei le-au aparţinut oaspeţilor. Mai cred că dacă se juca-n formulă completă, scorul era cu totul altfel. Primul gol cade în minutul 16, autorul lui Fodor: 1-0. Min. 22, Varvari Iacob trimite o torpilă de la 20 m în braţele portarului.

Un minut mai târziu, Gal, trimite din 6 m, dar reţine portarul. Min. 25, Rebrişorean şutează puternic de la 20 m, dar respinge portarul. Min. 40, penalty executat de Moldovan D.: 2-0. Min. 50, Muşină înscrie pentru 3-0. Min. 65, Cordoş – slalom printre fundaşi, şi 4-0. Minutele 70 şi 72, două reuşite ale lui Moldovan Florin: 6-0, iar tabela de marcaj este închisă prin jucătorul Băbuţan, care şutează la vinclul barelor din 16 m: 7-0.

Aşadar, am asistat la un spectacol ratat, datotiră centralului, care a fost pe întreaga desfăşurare a partidei sub toată critica.