Transilvania -promovare și performanță în fotbalul bistrițean- proiect finanțat din bugetul municipiului Bistrița în anul 2023

Victorii ale echipelor U19 și U17 ale ACS Transilvania Bistrița, în primele partide jucate acasă!

Sâmbătă, p septembrie, a avut loc a II-a etapă din cadrul Campionatului național al juniorilor U19 și U17 la Baza sportivă Transilvania din municipiul Bistrița.
Echipele noastre s-au impus prin evoluții foarte bune, în prima etapă jucată pe teren propriu în această ediție de campionat împotriva celor de la Liceul Teoretic Lucian Blaga Reghin.
La U19 după un joc de excepție prestat pe întreaga durată a partidei, băieții noștri U 19 s-au impus cu 6-0 (3-0) prin golurile marcate de Dariciuc 13', Spătăreanu 15', 48', 77', Ciornei 33' și Oșan 71'.
Lotul de jucători utilizat în acest meci de Horațiu Pârțiu și Adrian Nalați:
Palfi-1, Dariciuc(Boca 69'), Rusan, Leoca (Lupșa 69'), Cacior, Ardelean, Oșan, Spătăreanu, Costin (Ene 78'), Urs (Odichian 78'), Ciornei (Andrei Daniel 54').

Partida băieților de la grupa U17, a avut un început controlat de oaspeți dar, treptat, băieții noștri au dezvoltat mai bine jocul și au reușit să marcheze de două ori până la pauză, prin Lența și un gol de generic marcat de mezinul Seica (2009).
După pauză oaspeții au redus din diferență dar, disciplina tactică și maturitatea în joc au adus victoria echipei noastre.
Lotul de jucători utilizați în acest meci de Gabriel Cârstea și Ani Răzvan:
Bucșa (Lazaric), Ceuca, Năsăudean, Monița, Bungărdean, Pătraș, Popovici, Seica (Hontilă), Pop (Bozbici), Zbâncă (Chibulcutean), Lența (Moldovan).
Etapa viitoare, duminică, 17.09.2023, va avea loc în deplasare, adversari fiindu-ne jucătorii de la A.S.A Tg. Mureș.