Victorie și calificare. Gloria, în Final Four-ul EHF European League de la Graz, din 11-12 mai!

CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a învins, în fața unui public inimos ce a umplut TeraPlast Arena, formația Motherson Mosonmagyarovari KC (locul 4 în Ungaria), în manșa secundă a sferturilor de finală ale EHF European League. Echipa noastră s-a calificat în Final Four EHF European League, programat în Austria, la Graz, pe 11-12 mai 2024.
La pauză, scorul a fost de 15-15, iar la finalul partidei, tabela a indicat 27-25.
Pentru echipa antrenată de Florentin Pera au marcat Cristina Laslo - 9, Tamires Morena De Araujo Frossard -4, Seynabou Mbengue Rodriguez - 4, Sonia Seraficeanu – 3, Paula Posavec-3, Natalia Agnieszka Nosek -2, Fujita Asuka-1, Gnonsiane Niombla - 1.

În poartă, Renata Lais De Arruda a salvat 16 din 35 de aruncări, având un procentaj de 45.71%, iar Yuliya Dumanska, 2 din 8 (25%).

În urmă cu o săptămână, Gloria Bistriţa depășise pe Motherson Mosonmagyarovari KC cu scorul de 32-30 (14-12).