Haltere. Cosmin Isofache de la CSM Bistrița, triplu campion european de Juniori I!

În cea de-a doua zi de concurs pentru halterofilii nostri la Campionatele Europene de Juniori I si Tineret U23 de la București, Cosmin Isofache, legitimat la CSM Bistrita, este triplu campion european de Juniori I, in limitele categoriei 61 Kg.
Cosmin, susținut de o galerie impresionantă din comuna natala Piscu, a încheiat cele două stiluri, smulsul si aruncatul, cu 121 Kg si 150 Kg, adunând în clasamentul de la total, 271 Kg.
Ceremonia de premiere a fost oficiata de Maestrul Alexandru Dumitrescu.
Felicitari si mult succes in continuare, Cosmin!, a transmis Federația Română de Haltere.

Papolți Narcis, legitimat la CSM Bistrița, secția haltere și component al Centrului de Pregătiere a Juniorilor din Bistrița, a intrat în concurs în cadrul categoriei 55 kg și a obținut locul 6 la stilul smuls, locul 8 la stilul aruncat si locul 6 la total. Este o mare performanță pentru sportivul nostru de doar 16 ani care a concurat la Campionatele Europene de U(20). Tot în luna iulie, la Europenele de Cadeți din Chișinău Narcis a obținut o medalie de bronz la stilul smuls. Antrenori: Fătu Ovidiu și Chivu Adrian!
***
Bilanţul delegaţiei României după două zile de competiţie la Europene este de 11 medalii de aur şi 3 de argint, 5-1-0 la juniori şi 6-2-0 la U23.
Lotul României pentru Campionatele Europene de juniori şi tineret este alcătuit din 33 de sportivi, 20 la juniori şi 13 la tineret.