Gloria Bistriţa: un egal şi o înfrângere în meciurile din Austria

Până la sfârşitul săptămânii, lotul Gloriei Bistriţa se pregăteşte în localitatea Heiligenkreuz, în nordul Austriei, până în prezent disputând două partide amicale.
În primul meci, la 35 grade Celsius, Gloria a întâlnit formaţia Pécsi MFC din Ungaria. Cu o posesie de 60%, echipa lui Manea a terminat prima repriză la egalitate 0-0. Repriza secundă a fost dominată de adversari, aceştia marcând două goluri în doar câteva minute, imediat după revenirea pe teren. Florin Ţârcă a redus din diferenţă în minutul 70 (1-2), iar Marius Curtuiuş a ratat şansa egalării cu câteva minute înainte de final, anunţă site-ul formaţiei bistriţene.
Pentru Gloria Bistriţa au evoluat: Alessandro Caparco - Claudiu Traşcă, Vali Năstase (Konate Dramane 50), Octavian Ionescu, David Reano - Valentin Trestenicu, Marius Feher (Ţârcă 65), Andrei Enescu, Cristian Popovici (Zahiri Yedi) - Marius Curtuiuş şi Florin Bratu.
În al doilea meci de pregătire, Gloria a remizat cu FK Željezničar Sarajevo (echipă care evoluează în UEFA Champions League), scor 1-1. Golul echipei noastre a fost înscris de Marius Curtuiuş, în minutul 82.
Nae Manea i-a avut în teren pe Vasile Bota - Peteleu (Ţârcă 65), Daniel Stan, Bamba (Ionescu 65), Cafasso - Anton (Feher 65), Romario (Enescu 65), Ayza (Trestenicu 65), Predescu (Bratu 65) - Markisio Moraes (Zahiri Yedi 70), Layo Dos Santos (Curtuiuş 65).
„Sunt foarte mulţumit de echipă, au avut agresivitate în evoluţie, puteam câştiga în al doilea meci, Curtuiuş a ratat vreo 3 ocazii, însă rezultatul e cel mai puţin important”, a declarat, după fluierul de final, antrenorul Nicolae Manea.
Următoarele meciuri amicale sunt programate pentru astăzi, ora 18:00, cu FC Szombathely (Ungaria), şi joi, 12 iulie, cu o echipă din prima ligă slovenă.