Finala Cupei României, faza judeţeană Viitorul Lechinţa – ProSomeş Feldru 3-2 (0-0)

Miercuri, 13 iunie, de la ora 17.00, pe stadionul municipal, în prezenţa a peste 3000 spectatori veniţi din Feldru, Lechinţa şi Bistriţa, s-a disputat ultimul act al Cupei României, faza judeţeană, dintre echipele ProSomeş Feldru şi Viitorul Lechinţa.
Am asistat cu toţii la un joc foarte echilibrat, deşi prima repriză a fost una mediocră, aceasta datorită şi temperaturii destul de mari de la ora 17.00. Spectacolul a fost salvat în partea a doua a jocului, când someşenii deschid scorul în min. 60, Fodor întoarce balonul pentru căpitanul echipei, Sergiu Mândrean, acesta şutează năprasnic deschizând scorul, 1-0. Nu trece niciun minut, când someşenii majorează tabela de marcaj – 2-0, prin golul marcat de Horga, din pasa lui Coşneac. Din acel moment, a coborât iadul pe pământ, lechinţenii întorcând rezultatul surprinzător de repede. În min. 77 Negrea şutează puternic pentru 2-1, un minut mai târziu Albuţ are şansa de a se desprinde, după ce driblează trei jucători, şutează puternic la firul ierbii, dar respinge portarul Geanini cu piciorul. Un minut mai târziu, Viitorul egalează prin acelaşi jucător Negrea, bineînţeles cu aportul defensivei someşene, care se bâlbâie în careu, 2-2. Două minute mai târziu, mare greşeală a portarului Nalaţi, care nu şi-a putut stăpâni nervii, l-a îmbrâncit pe Ploscar, iar centralul partidei i-a arătat roşu şi, bineînţeles, 11 m. În poarta echipei ProSomeş a intrat fiul primarului Ştefan Sângeozan, prezent şi el la această partidă. Execută acelaşi Negrea care închide tabela de marcaj în favoarea lor. Min. 86, Hipi are golul în vârful bocancului, dar apără Ştefan Sângeorzan jr. Min. 88, noul intrat, Măgheruşan, vede al doilea cartonaş galben şi, bineînţeles, pe cel roşu, părăsind suprafaţa de joc. Un gest frumos din partea echipei ProSomeş, care a adus cuvinte de mulţumire pe un banner mare pentru tot ce a făcut în comună fostul primar Ştefan Sângeorzan, un om deosebit, luându-şi rămas bun în prezenţa celor peste 3000 suporteri.
Tot la această manifestare, antrenorul echipei ProSomeş, Sergiu Mândrean, a primit din partea primarului Ştefan Sângeorzan diploma de „Cetăţean de Onoare” al comunei Feldru.
Echipele: ProSomeş: Nalaţi (min. 80 Ştefan Sângeorzan), Mândrean, Bălan, Haliţă, Celsie, Iuşan (min. 66 Cilean), Tomoioagă, Horga (min. 83 Lari), Coşneac, Albuţ şi Fodor. Rezerve: Clapa, Micu, Moro şi Săserman. Delegatul echipei Costinaş Ionică, antrenor Sergiu Mândrean.
Viitorul: Geanini, Pop Călin, Moloca, Ploscar, Pop Cornel, Simionca (min. 85 Măgheruşan), Hazbei, Negrea, Hipi, Bodolan şi Coste. Rezerve: Huciu şi Apostolache.
Partida a fost arbitrată, cu mici greşeli, la centru Călin Sângeorzan, asistenţi Hiticaş Andraş şi Marica Mihai. Arbitru de rezervă Berengea Loredana. Observator din partea AJF Toma Ivan.